František MECHURA
  Môj pohľad na svet

 Úvod            O MNE       Prečo vznikla táto stránka                                                    František MECHURA
Politika

 Pre začiatok niekoľko úryvkov z mojej knihy Dve strany mince, reportáže zo sveta Absurdistan.

Niečo o demokracii

(Prvá strana mince)

 “ Crede mihi, sacra populi lingua est.“(Ver mi, reč ľudu je svätá)                                                                                                    (Seneca)

Prológ

Je po revolúcii a začala sa sloboda, demokracia a všetko to ostatné k tomu. Aj to, kto je kto. Stačí si spomenúť na  známeho českého otcovraha, ktorému stačil jediný presne mierený úder boxerom a bolo po otcovi, olympijskom víťazovi. Poviete si,  asociál obyčajný, čo zabil otca olympijského víťaza. No mýlite sa, aj keď mal na strednej škole trojku z chovania (z protekcie), aj keď vlastne nikdy nedokončil strednú školu,  bez problémov začal študovať (po protekcii) na právnickej fakulte. Veď iste bude z neho vynikajúci sudca pre túto novú demokratickú dobu. Na súde dostal  iba štyri roky, no neodsedel si ani deň. Najväčší demokrat, prezident, sa poponáhľal udeliť mu milosť, veď čo by pre svoju kamarátku, tiež olympijskú víťazku, nespravil. No takto nejako tá demokracia začala, tak si vieme predstaviť, asi ako to vyzerá s ňou teraz. 

                                                                   Čítať viac ...

O politike a politikoch

(Prvá strana mince)

„Nebuď ako motyka, stále len sebe, ale buď ako píla: raz sebe, raz tebe.“                                                          (Ruské príslovie)

Toto ruské príslovie asi politici nepoznajú, a ak ho aj poznajú, tak sa podľa neho nesprávajú. Táto kapitola o politikoch sa to pokúsi objasniť, prečo to tak je.

Prológ

„Hovor  lož dostatočne hlasne a dostatočne dlho a ľudia tomu uveria.“                                                                  (Adolf Hitler)

Svet je taký, akým ho robí politika. A v politike platí, že neláleží, čo a ako to robíš, podstatné je, aby si mal takú moc, aby si na svojej strane mal tých dôležitých ľudí. Oni budú na tvojej strane len vtedy, ak z toho budú mať prospech a potom sa ťa tam pokúsia držať tak dlho, ako je to len možné. Pritom vôbec nezáleží na tom, čo a ako to robíš, môžeš kradnúť, páchať svinstvo a môžeš byť ten posledný hnoj na svete.  Politici a tí čo skutočne vládnu, musia byť v symbióze,v akejsi rovnováhe, také niečo ako jing a jang musí byť uplatňované v politike, aby to mohlo fungovať. Ale bohužiaľ platí aj opak, môžeš byť ten najlepší na svete, nepomôže ti to nič ,ak nemáš na svojej strane tých správnych ľudí. Nie je ti to nič platné, aj tak skončíš na psom tridsiatku. A možno ešte na teba budú roky kydať kýble svinstva. Aj o tom je žiaľ politika. A verte, že politika zmení váš pohľad na svet diametrálne, dokonca spraví z vás úplne iného človeka. Žiaľ nie v tom dobrom zmysle. Politika pracuje s fekáliami našej spoločnosti, a to sú tie najnižšie ľudské  pudy začínajúce chamtivosťou a končiace falošnosťou a zradou. O čom vlastne politika je ?

                                                             Čítať viac ...

Niečo o socializme

Pohľad späť z našej súčasnosti

(Úryvok  z mojej pripravovanej knihy:  Dve strany mince , reportáže zo sveta Absurdistan)

(Prvá  strana mince) 

„Zvádzať všetko  na predchádzajúcich vládcov nemôžeme, nie len preto, že by to neodpovedalo pravde, ale i preto, že by to mohlo oslabiť našu povinnosť rozumne jednať. Nepriznať, že taktiež  minulý režim bol v niečom úspešný, nevyužiť tisíce schopných, profesionálne pripravených vedúcich pracovníkov , nie ich zo dňa na deň vyhodiť a doživotne ich diskvalifikovať, to sa proste nevypláca, plodí to nedôveru, vznikajú škody, poruchy v chode riadiacich orgánov.“                                                                                                                                                                                               (Václav Havel v roku 1989)

Bol ten predchádzajúci režim naozaj taký zlý, alebo ten nový musí ten predchádzajúci jednoducho dehonestovať, odsúdiť, ľudovo povedané nakydať na neho, koľko sa len dá a tak zakryť vlastnú neschopnosť a úbohosť ? Áno, tento nový režim svoju vlastnú neschopnosť skrýva hádzaním špiny a vymýšľaním lží na ten predchádzajúci . Je to taktika boja, nevadí, že som neschopný a hlúpy, stačí ak sa mi podarí protivníka ohovoriť tak, aby mi uverili. Platí Churchillovo prehlásenie :“ Protivníka nestačí len poraziť, treba ho ešte aj ohovoriť“. Po revolúcii boli populárne  heslá, že za socializmu sme „žili nadpomery“, že sme „všetko prežrali“ a na dôvažok, že sme zničili aj životné prostredie. Samozrejme bola a je to jednoducho lož. Čím nehoráznejšia, tým lepšia.

                                                            Čítať viac ...

Niečo o kapitalizme

(Prvá strana mince)

Západná civilizácia vytvorila svojbytný historický model, ktorý ako jediný potom, čo prešiel osvietenstvom, sekularizáciou a priemyslovou revolúciou, v najvyššej  miere realizoval ľudskú slobodu a predstavuje univerzálnu modernitu akceptovateľnú všetkými  ľudskými populáciami.“
(Americký politolog Francis Fukuyama)

Že by to naozaj bol taký úspešný a iba jeden možný ekonomický model a nie len to,ale niečo viac, nová ideológia pre všetky ľudské populácie ?

Prológ

Dlhé storočia pred kapitalizmom úspešne fungoval feudalizmus. Ako fungovala šľachta a kráľ v stredoveku nám asi najlepšie priblíži prísaha vernosti šľachty kráľovi v trinástom storočí v Anglicku, kde sa hovorí:

„My, ktorí sme rovnako dobrí ako si ty, prisaháme ti,ktorí si nie lepší ako sme my, slúžiť ti ako nášmu kráľovi a suverénnemu pánovi ,ak zachováš naše zákony a slobody. A keď nie, tak nie.“

Možno nám dnes táto prísaha pripadá trochu komická, ale veľmi dobre odráža tú dobu a taktiež rozloženie síl  a moci. Bez šľachty kráľ nemohol existovať a platilo aj naopak, kráľ nemohol prakticky nič proti šľachte ako celku, možno proti niektorým spurným jednotlivcom. Cirkev, verný spojenec šľachty a kráľa,  zase udržiavala z kazateľníc pri živote ideológiu, že takto to má byť, že takto to chce náš stvoriteľ a pán.Táto rovnováha síl zabezpečila stabilitu moci prakticky na niekoľko storočí bez veľkých zmien.

                                                               Čítať viac ...

 

 

Kontakt


mechura@zoznam.sk

Témy


Ekonomika

Politika

Kultúra

 Spoločnosť

Moje stránky


www.mekagallery.host.sk/insita

www.mekagallery.host.sk/malba

www.mekagallery.host.sk/foto