František MECHURA
  Môj pohľad na svet

 Úvod       O MNE       Prečo vznikla táto stránka                                                        František MECHURA
Ekonomika

 Pre začiatok niekoľko úryvkov z mojej knihy Dve strany mince, reportáže zo sveta Absurdistan.

O peniazoch

(Prvá strana mince)

„Česť možno za peniaze ľahko predať, ale nikdy nie kúpiť.“                                                                                                                                            ( Valér Vendrinský)

Prológ

"Kto kontroluje jedlo, kontroluje ľudí. Kto kontroluje energiu, môže kontrolovať kontinenty. Kto kontroluje peniaze, môže kontrolovať svet."                                                                                                                                                       (Henry Kissinger)

„Peniaze majú potenciál naplniť akýkoľvek  pozemský účel a tak sa stávajú  absolútnym účelom. Peniaze boli  ustanovené pre výmenu, ale úroky spôsobujú ich samoreprodukciu. Preto tento spôsob zarábania peňazí  je veľmi v rozpore s prírodným zákonom.“                                                                                                                             (Aristoteles) 

Finančný systém je úmyselne zložitý a neprehľadný,  aby ho bolo ťažké pochopiť. Spomedzi všetkých možných spôsobov,  akým môže peňažný systém fungovať, sa zdá, že ten náš súčasný je ten najhorší. Napriek tomu sa nám laikom javí, že funguje úplne dokonale. Veľmi málo ľudí uvažuje nad tým, čo peniaze sú, odkiaľ prichádzajú, ako sú vytvárané, ako sú kontrolované a pod. My bežní smrteľníci si vieme skontrolovať tak stav na našom bankovom účte, urobiť možno nejakú platbu  cez internetbanking a prípadne vybrať si peniaze z bankomatu. To je asi tak všetko. Niekto si povie, to predsa stačí. Všetko, čo vieme o peniazoch, sú obvykle klamstvá a fungovanie peňazí sa zdá luďom jednoduché. Ale je to omyl , všetko je to oveľa komplikovanejšie a ja sa vám pokúsim aspoň niečo málo odkryť z tohoto zložitého sveta peňazí.

„Čím menej peňazí ľudia majú, tým sú rozumnejší. Najbohatší ľudia sú najnerozumnejší. Dokonca to vedie k lakomstvu! “                                                                                                                                                                                            (Zdroj: Adolf Hitler, Metapedia)

                                                                 Čítať viac ...

 

 

Kontakt


mechura@zoznam.sk

Témy


Ekonomika

Politika

Kultúra

Spoločnosť

Moje stránky


www.mekagallery.host.sk/insita

www.mekagallery.host.sk/malba

www.mekagallery.host.sk/foto